Процедура гірудотерапії – це лікування за допомогою медичних п’явок.
Потрібно зазначити, що медична п’явка є дуже чутливим організмом. Вона ніколи не стане лікувати брудного або напідпитку. Не присмоктується вона, якщо від пацієнта пахне куривом чи духами. У п’явки є три щелепи, якими вона прокушує шкіру людини хворого на глибину 1,5 мм. Одна п’явка може висмоктати від 5 до 15 мл крові. Потім майже стільки ж крові буде випливати з ранки протягом кількох годин після укусу. Зазвичай за один сеанс гірудотерапії використовують 5-7 п’явок. Укуси їх практично безболісні.

П’явка дуже поступово вводить секрет слинних залоз в кров пацієнта. У зоні впливу на хворий орган виявляється 70-80% всіх біологічно активних речовин. Після цього п’явка починає відсмоктувати кров. Ще добу після лікування місце укусу може виділяти кров і лімфу. Сеанс гірудотерапії триває зазвичай не більше години. П’явки самі вирішують, коли лікування можна завершити. При цьому вони відпадають від місця укусу. Тривалість курсу гірудотерапії фахівець повинен підбирати індивідуально для кожного пацієнта. Зазвичай необхідно пройти 7-10 сеансів. Краще їх проводити 1-3 рази в тиждень. Гірудотерапію можна поєднувати з фітотерапією, масажем та іншими методами лікування.
Показання до гірудотерапії: кому необхідне лікування п’явками
Перш за все, таке лікування показано людям, схильним до розвитку застійних явищ. Воно відмінно допомагає при геморої, тромбофлебіті, мастопатії, а також варикозі ніг і тазу.

Дуже ефективна гірудотерапія при трофічних виразках. Рятують п’явки від безсоння, ефективні при головних болях, неврозах і запамороченні, епілепсії, мігрені, невритах слухових нервів. Допомагають вони при лікуванні радикулітів, ревматизму, артриту, артрозу, остеохондрозу. Прискорює загоєння ран і відновлення після травм. П’явки знімають набряк.

Протипоказання до гірудотерапії
Є у гірудотерапії і деякі протипоказання, але їх зовсім небагато. Не можна лікуватися п’явками людям, що страждають на гемофілію  і тяжкою анемією, при якій відбувається зменшення кількості еритроцитів у крові. Протипоказанням для такого лікування є також геморагічні діатези, вагітність, стійко низький артеріальний тиск. Деякі люди можуть мати й індивідуальну непереносимість одного з компонентів, які містяться в секреті слинних залоз п’явки.
Принцип дії гірудотерапії
Застосування п’явок дає потрійний лікувальний ефект. По-перше, вони здійснюють лікувальне кровопускання. Це дозволяє розвантажити кровотік хворого, звільняє судини і позитивно впливає на весь організм. По-друге, дія від укусу п’явок можна порівняти з впливом голкорефлексотерапії. Це пояснюється тим, що п’явка прокушує шкіру тільки в біологічно активних (акупунктурних) точках тіла. Їх подразнення  стимулює роботу різних органів і систем організму. Крім того, слинні залози п’явки виділяють дуже важливий біологічний секрет, який впорскується в кров людини. Він складається з величезної кількості цілющих біологічно активних компонентів. Ці речовини здатні покращувати деякі властивості крові людини, підсилюють кровообіг.

Компоненти секрету п’явки за характером впливу на організм людини поділяються на три основні групи. Перші надають імуностимулюючу, протизапальну і бактеріостатичну дію. Друга група ферментів діє на стінки судин. Вона володіє антиатеросклеротичною  і протиішемічною дією. Третя група ферментів впливає на рух крові та лімфи, надає гіпотензивну і лімфогонну дію.